Özdemir Asaf Hoşçakal
Batı şiiri ve kökleşik Türk şiirinden bilistifade verdiği daşim sanatını zenginleştirip vüruttirmiştir.

1958 yıllarında Özdemir Asaf yaşamına üç hanımın aşkını sığdırmaya çkızılışır. İlk eşi Sebahat Selma, sonradan ikinci eşi olacak olan Talih Moran ve konuşma çevrelerinde adını pıtrak pıtrak söz ettirmeyi kafaaran Mevhibe Beyat’tır.

üstına denli koştuktan sonra, Bir etap elan atmayacaksan şayet; Oraya derece zinhar koşma, Sana değil, bekleyene yazık olur.

Gerişımızı yaslayıp uyuduğumuz taşları mı atacaklar kafamıza; taş kalpleri taç yapmış olduk diye başımıza.

İnsanlar gelmeleriyle yalnızlıklarını dağıtanları severler. Gitmeleriyle kendilerini yalnız bırakanlara aşık olurlar.

Edipın dilini sevmesi yeter. Şairin dilini sevmesi yetmez, ona ihtiramlı olmalıdır ve bile tutkun.

Buradan izinli olduktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde ahbaplık okumaya süregelen şair, 2 yıl sürdürebildiği hukuk eğitiminde ilk eşi Sabahat Selma Tezakın’a aşık oldu.

adını verdiği ilk şiir kitabını da hiç bugün kaybetmeden 1955’te yayımladı. Heyecandan kabına sığamıyordu. O anı kızı Seda, şöyle anlatıyordu:

Fakat ilk eşi Sabahat Selma ile burada fecirışır. Aynı üniversitede bu yolculuk İktisat Fakültesi’ne girdi fakat burayı da tamamlayamadı. Son olarak gazetecilik okumaya karar verdiyse de eğitimin ilk seneninın peşi sıra tekrardan okulu koymak zorunda kaldı. Evlilikle yanında sorumlulukları kalan Asaf, bir sigorta şirketinde çkızılıştı. Askerden döndükten sonra da kayınpederinden eşine artan bir ölçü parayla yayınevi kurdu. Çetrefilli bir aşk meslekına mevla özdemir asaf yalnızlık paylaşılmaz şiiri olan Özdemir Asaf, eşinden münhalandı ve 1962 yılında Star Moran ile evlendi. Asaf'ın ilk eşi Sabahat Selma Tezakın'dan Seda isminde bir kızı; ikinci eşi Baht Moran'dan ise Gün, Yaşlı başlı ve çalışan adında üç oğlu vardır.

Çevirileri ve şiir kitapları yayımlanmaya devam eden şair, matbaasını ve Yuvarlak Masa Yayınları'nı 1970'bile kapattı.

Galatasaray Lisesi’nde okumuş olduğu zamanlardan kalma bir anı. Kendisinin o r’leri söyleyemeyen tatlı anlatımından okuyalım:

Bir benibeşer treni kaçırırsa sarrafiyeka bir tren gelir onu alır. Bir ulus treni kaçırırsa sarrafiyeka bir ulus gelir onu kızılır. / Özdemir Asaf

Ve bir de sanatkâr gazeteci İlhan Selçuk. Ancak İlhan Selçuk o yıllarda atak bir şebabet yaşamaktadır ve Mevhibe Bayan’a bakılırsa biri bileğildir.

Adını gizleyeceğim sen bile bilme Lavinia… Diyerek gizemine gizem kattığı şiiri esasen karşılıksız bir aşkın dizelere yansımasıdır. Pekâlâ, şairin gönlünü çkayran ve ona bu unutulmaz dizelerin ilhamını veren avrat kimdir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *